MS hastaları nelere dikkat etmeli?

evrimelcin 5 ay önce 102 okundu
0 0

MS hastaları nelere dikkat etmeli ? MS hastaları nasıl beslenmeli ? MS hastaları nelere dikkat etmelidir ?

Cevaplar

Çözüm

Evrim Elçin

5 ay önce

MS'li kişinin yaşamında herhangi bir ciddi değişiklik yapmasına gerek yok. Bununla birlikte özellikle beslenmesine ve yaşamına dikkat etmesinde yarar var. Ne demek istiyorum? Beslenme derken Akdeniz diyetinden bahsediyorum. Bugün internete bakıldığı zaman MS hastaları için yüzün üstünde diyet var. 

Bunların hiç birinin bilimsel bir tarafı yok. Ancak Akdeniz diyeti dediğimiz sağlıklı beslenme, MS hastaları için de geçerli. Bu nedir? Katı yağlar, hayvani yağlar, margarinler, tereyağları kullanılmamalı. Kırmızı et tabi yenecek ancak yağsız olması tercih edilmeli. Aynı şey peynir , süt gibi ürünler için de geçerli. 

Mümkün olduğunca yağsız olmalarına dikkat edilmeli. Kişi bol sebze, meyve yemeli ve çok fazla abur cuburla beslenmemeli. Sosyal boyutta tüketildiği zaman alkolün özel bir zararı yok ancak sigara kesinlikle MS ile bağdaşmaz ve hastalığı ağırlaştırır. Buna dikkat etmeleri gerekir. 

Sıcak ortam MS'li kişilerde halsizlik yapabilir, bazı şikayetlerini daha çok hissetmelerine geçici süre için bile olsa yol açabilir. Örneğin kaplıca, hamam gibi sıcak ortamları pek önermeyiz. Ancak şunu da vurgulamakta fayda var, sıcak ortam hastalığı arttırmaz sadece MS'li kişinin daha kötü hissetmesine neden olur. Sıcak ortamdan uzaklaştıktan sonra kişi için her şey normale dönecektir.

0